X

خلاصه سیاستی

دیابت

بر اساس آخرين تعريفي كه انجمن دیابت آمریکا براي ديابت شیرین یا مليتوس ارائه مي‏كند، ديابت مليتوس يک بيماري نيســت بلکه به گروهي از بيماري‏هاي متابوليک اطلاق شده که با بالا بودن قند خون (هيپرگليسمي) مشخص مي‏شوند و می‏توانند ناشي از هر گونه نقص در ترشح انسولين، کارکرد انسولين يا هر دو می‌‏باشــند.

دریافت فایل

 


فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی همان تحرک انسان است كه بر اثر انقباض و انبساط عضلات اسكلتي ايجاد شده و با مصرف انرژی همراه است. پيشرفت‏هاي علمي موجب گردیده بسياري از فعاليت های كه قبلاً بخشي از كار روزانه‏ افراد تلقی می‏شده است، امروزه به وسيله‏ ماشين انجام شود. در کنار این عامل، افزايش ساعات كار بدون تحرک و استرس‏هاي ناشي از آن، موجب كمبود وقت و حوصله براي پرداختن به فعاليت­هاي بدنی شده و این دليل ديگري براي کمتر شدن تحرک افراد است.

دریافت فایل

 


اضافه وزن و چاقی

چاقی تجمع بیش از حد یا غیر طبیعی چربی که ممکن است سلامتی را مختل کند و علت آن عدم تعادل بین انرژی دریافت‌ شده و انرژی سوزانده ‌شده در بدن می‌باشد. چاقی و اضافه‌وزن به عنوان یکی از مهم‏ترین عوامل خطر در بروز بیماری‌های غیر‌واگیر است که توجه سیاست‌گذاران حوزه سلامت را به خود معطوف ساخته ‌است.

دریافت فایل

 


پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری منتشر استخوانی است که در نتیجه تغییرات متابولیکی استخوان در گذر زمان ایجاد شده و شایع‏ترین بیماری است که سلامت استخوان‏ها را تهدید می‏کند. به پوکی استخوان بیماری خاموش نیز اطلاق می‏شود، زیرا معمولاً بدون علامت به پیشرفت خود ادامه می‏دهد تا زمانی که یک استخوان دراز مثل استخوان ران بشکند، یا اینکه یک یا چند مهره ستون فقرات بر اثر شکستگی دچار فشردگی شوند و به تدریج قد بیمار کوتاه شود و یا تغییر شکل به صورت قوز در پشت ظاهر شود.

دریافت فایل

 


مرگ و میر ترافیکی

حادثه ترافیکی، حادثه‏ای است که برای یک وسیله نقلیه موتوری متحرک به تنهایی(انحراف، خروج از راه، واژگونی، سقوط در پرتگاه) و یا بین یک وسیله نقلیه موتوری متحرک با یک عامل دیگر همچون یک یا چند وسیله نقلیه، عابر، حیوان و اشیاء ثابت به وقوع می‌‏پیوندد و منجر به خسارات جانی یا مالی می‌‏گردد.

دریافت فایل

 


دخانیات

هر فرآورده مورد استفاده توسط انسان كه تمام يا قسمتی از ماده اولیه تشكيل دهنده آن تنباكو یا توتون باشد، جزء دخانيات محسوب می‏شود. بنابراین سیگار، سیگار برگ، پیپ، قلیان و تنباکوی جویدنی جزء مواد دخانی هستند. استعمال دخانیات اصلی‏ترین علت مرگ قابل پیشگیری در دنیا است، به‏طوری‏که تقریباً هر 6 ثانیه 1 نفر به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می‏دهد.

دریافت فایل

 


بیماری‌های قلبی عروقی

بیماری شریان کرونر، به وضعیتی اطلاق می شودکه درآن دیواره رگ هایی که وظیفه خون رسانی به قلب را دارند، ضخیم می شوند و عضلات قلب از دریافت خون و اکسیژن کافی محروم می‌گردند. در این صورت ممکن است در حالت استراحت اشکالی برای فرد ایجاد نشود، اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد، مثلاً شخص بخواهد چند پله را بالا برود، سرخرگ های کرونری نمی‏توانند به این عضلات خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله ها دچار درد سینه و آنژین قلبی می‏گردد.

دریافت فایل

 


تعداد دانشجویان کارشناسی و بالاتر

نیروی انسانی توانمند عامل اصلی تداوم، موفقیت و تحقق اهداف سازمان و دستیابی کشورها به پیشرفت‏ و در نهایت توسعه اقتصادی محسوب می شود. تربیت نیروی انسانی توانمند در نظام سلامت و سازمان‏هاي بهداشتي و درماني از اهميتي مضاعف برخوردار  بوده و شامل دو بعد کمیت و کیفیت تربیت می‏شود. تربیت نیروی انسانی بخش سلامت از دو طریق آموزش در داخل و آموزش در خارج از کشور امکان پذیر بوده و متاثر از عوامل زیادی از جمله ماندگاری یا خروج نخبگان از کشور است.

دریافت فایل

 


بررسی وضعیت اعتیاد

منظور از اعتیاد، مصرف مداوم مواد اعتیادآور و غیرقانونی به هر دلیلی (اعم از تفریحی، گاه­به­گاه، درمانی یا اعتیادگونه) که وابستگی ایجاد کرده و با علائم تحمل و یا محرومیت همراه است. در این حالت فرد با مصرف مواد دل مشغولی داشته، کنترلش بر مصرف کاهش یافته، ترك مصرف ماده دشوار بوده و این مصرف  با عوارض جسمی، روانی و یا اجتماعی توأم می ­باشد.

دریافت فایل

 


فشارخون بالا

فشار خون، اندازه نیرویی است که، زمانی قلب خون را به اندام ها پمپاژ کرده و در دیواره شریان ها به جلو می راند، به دیواره رگ‏ها وارد می‏شود. زمانی که ضربان قلب، خون را پمپاژ می کند، فشار خون در بالاترین سطح قرار دارد که فشار سیستولیک نامیده می‏شود. زمانی که قلب بین ضربان‏ها در حال استراحت است، این فشار افت می کند که فشار دیاستولیک نامیده می شود.

دریافت فایل

 


ایمنی و سلامت غذایی

ایمنی مواد غذایی به مفهوم حصول اطمینان  از این که ماده غذایی در هنگام تولید، آماده سازی، نگهداری، حمل و نقل، توزیع، عرضه و یا خوردن زیان و آسیبی به مصرف کننده نمی‏رساند. بهداشت مواد غذایی نیز شامل رعایت کلیه موازینی است که در فرآیند تولید، نگهداری و عرضه مواد غذایی ضروری است تا ماده غذایی سالم و با کیفیت بالای بهداشتی به دست مصرف کنندگان برسد.

دریافت فایل

 


پوسیدگی دندان

بیماری‌های دهان و دندان، یکی از مشکلات عمده بهداشت عمومی در سراسر جهان می‏باشند؛ در این میان پوسیدگی دندان و مشکلات مربوط به لثه، بیش‏ترین بار این بیماری‌ها را به خود اختصاص داده‏اند. پوسيدگي دندان يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي عفوني انسان از قرون و اعصار بسيار دور بوده است. این عارضه که منشأ باکتريال دارد؛ یک فرآیند پاتولوژیک موضعی، با منشأ خارجی، شامل نرم شدن بافت دندان و پیشرفت تا تشکیل یک حفره است.

دریافت فایل

 


سرطان

سرطان، رشد و گسترش کنترل نشده سلول‏های بدن است که می‏تواند تقریباً هر قسمتی از بدن را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از ویژگی‏های سرطان ایجاد سریع سلول‏های غیر طبیعی است که فراتر از روند معمول خود رشد کرده و می‏تواند به بافت‏های مجاور حمله کرده و به سایر ارگان‏ها گسترش یابد که این روند را متاستاز می نامند. متاستاز علت عمده مرگ ناشی از سرطان است. بیشتر از یکصد بیماری مشخص در این گروه قرار دارند که از نظر علایم بالینی، سیر بیماری، مشخصات میزبان، علل شناخته شده و گسترش جغرافیایی با یکدیگر بسیار متفاوتند.

دریافت فایل

 


جمعیت باسواد کشور

در تعریف سنتی، سواد توانایی خواندن و نوشتن و یا توانایی به‌کاربردن زبان برای خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و سخن‌گفتن است. ولی در مفهوم نوین، این واژه به سطحی از خواندن و نوشتن که برای ارتباط کافی است، اطلاق می‏گردد و یا سطحی که یک فرد بتواند مفهوم را بفهمد و انگاره‌ها و اندیشه‌هایش را تا جایی که بتواند در جامعه سهیم باشد، بیان کند.

دریافت فایل

 


سرمایه اجتماعی

امروزه، در كنار سرمايه هاي اقتصادي، فرهنگي و نمادين، سرمايه ديگري به نام سرمايه اجتماعي مطرح است. اين مفهوم به پيوندها و ارتباطات ميان اعضاي يك شبكه به عنوان منبع با ارزش اشاره دارد كه با خلق هنجارها و اعتماد متقابل موجب تحقق اهداف اعضا مي شود. سرمايه اجتماعي، راهي براي نيل به موفقيت و اصل محوري براي دستيابي به توسعه قلمداد مي شود. سرمایه اجتماعی مفهومی فرار رشته ای  بین علوم انسانی است که به نقش نیروهای اجتماعی در توسعه جوامع می پردازد و اقتصاد دانان و جامعه شناسان در بررسی های اقتصادی و اجتماعی جوامع توسعه یافته به این مفهوم توجه دارند.

دریافت فایل

 


پرداخت از جیب

هزینه های پرداخت از جیب شامل هرگونه هزینه ای است که توسط بیماران و یا خانوارها، خارج از تمهیدات بیمه ای در بخش سلامت در رابطه با دریافت خدمات برای بیماری‌شان پرداخت می گردد و این هزینه‌ها توسط دولت یا سازمان‌های بیمه باز پرداخت نمی‌شوند.  پرداخت از جیب بیماران یکی از ساده ترین و در عین حال کم اثربخش ترین شیوه‌های پرداخت می‌باشد. در این روش در زمان ارائه خدمات، فرد پول را مستقیم به ارائه کننده خدمات می‌پردازد.

دریافت فایل

 


تعداد مقالات

در ارزيابي‏ هاي علم سنجي، از شاخص‏های ارزیابی وضعیت مراكز علمي و به ويژه دانشگاه‏ها و ميزان مشارکت آنها در توليد علم، نوآوري، فن‏آوري، به‏عنوان اصلی‏ترین معیار برای تعیین جایگاه علمی و رتبه‏بندی کشور‏ها، بهره گرفته می‏شود. توليد علم در وهله‌ي نخست در تدوین مقاله‌اي علمي تجلي می‏يابد و ترويج آن از طريق مجلات علمي انجام مي‌پذيرد، لذا مجلات علمي نخستين منابعي هستندكه پيشرفت‏‌هاي علمي را منعكس می‌كنند.

دریافت فایل

 


نشاط و شادکامی

تعریف واژه‌‏ی نشاط و شادکامی سهل و ممتنع است. افلاطون، شادکامی را حالت تعادل و هماهنگی میان سه عنصر استدلال، هیجان و امیال و ارسطو آن را زندگی معنوی می‏داند. از دیدگاه روانشناسی، نشاط حالت هیجانی مثبتی است که با شاخص‏هایی همچون توازن عاطفی، رضایتمندی از زندگی، خوش بینی، شادابی، احساس سلامت و  احساس کفایت و کار‏آمدي مشخص می‏شود. به تعبیر دیگر حالت روان شناختی است که با ویژگی‏هایی نظیر پذیرش خود، برقراری روابط مثبت با دیگران و احساس تفوق بر محیط، رشد شخصی و امید مشخص می‏گردد.
 

دریافت فایل

 


دی ان ان